Jdi na obsah Jdi na menu
 


Within temptation- Něco o nich?

28. 5. 2007

WITHIN TEMPTATION vznikli v r.1996-zakládajícími členy byli kytarista Robert Westerholt a jeho přítelkyně Sharon del Adel. Kořeny je však třeba hledat hlouběji, před WT existovala kapela THE CIRCLE, kde oba působili, po jejich odchodu kapela změnila název na VOYAGE a vydala jedno album s již složenými skladbami, na němž vlastně můžeme zachytit nejranější tvorbu hned několika členů WT. Vedle Roberta a Sharon totiž v THE CIRCLE působil mimo jiné baskytarista Jeroen van Veen a klávestista Martin Spierenburg. Oba dva se po určítém čase stali rovněž členy WT a patří k pilířům současné sestavy. Tu tvoří vedle čtyř zmiňovaných ještě bubeník Stephen van Haestregt a druhý kytarista Ruud Jolie.

V polovině devadesátých let šly věci velmi rychle. Do dvou měsíců od založení kapely měli Robert a spol. na stole nabídky na vydání alba, z nichž si vybrali domácí holandskou firmu DSFA REC. Již v dubnu 1997 vyšlo debutové album "Enter" a krátce poté si WITHIN TEMPTATION zahráli na obřím festivalu Dynamo Open Air, to bylo teprve jeich páté vystoupení. Pak již věci vzaly rchlý spád, množství koncertů, menší turné a nakonec opět Dynamo, ale tentokrát již na hlavním podiu. Nelení ani při práci ve studiu a zäkrátko vydávají velice zdařilé minialbum "The Dance".

Zdálo se, že kapela má hodně našlápnuto, a že se fanoušci hned dočakjí nové řadovky, ale WT se místo toho rozhodli ubrat plyn. Cítili určitou únavu a nedostatek času na sebe a své soukromí, vše pohlcovala kapela. Vybrali si menší oddechový čas, dostudovali vysoké školy a vybudovali si vlastní malé studio. Věci opět nabrali na obrátkách v r. 2000, kdy kapela byla pozvána na několik festivalů, ale především na konci roku vyšla dlouho očekávaná řadovka " Mother Earth". S ní přišel i průnik do všemožných žebříčků a velký nárůst fanouškovské základny, v násladujícím roce ještě podpořený masivními turné (40vyprodaných klubových vystoupení) a velkými festivaly (vrcholem byl pak koncert na festivaku Pinkpop navštíveném 100 000 diváky). V roce 2002 už byl průnik do světa podpořen oblíbeným singlem "Ice Queen", díky němuž WITHIN TEMPTATION získali i množství fandů mimo oblast metalové scény. K tomu opět neuvěřitelná řada fesivalových i klubových vystoupení.

Za další klíčový krok lze označit reedici alba "Mother Earth" firmou GUN ve velice pěkném zeleném digipakovém provedení. WT se tím dostali do sféry působnosti obřího labelu BMG a masivní úspěch, navzdöry relativnímu "stáří" materiálu, na sebe nenechal čekat. K tomu spousta propagačních aktivit, rozhovorů, koncertů atd. Zcela jiná realita a dimenze než u postupem času na úbytě skomírající firmy DSFA ( jimž patří dík, že v lepších časem vytáhla na světlo světa spoustu skvělých, předevšímholandských kapel).

Posledním krokem k dokončení celé pohádky už bylo jen vydání zbrusu nového studiového materiálu, na který se čekalo 4 roky. Fanoušci se dočkali 15.11.2004, kdy vyšlo album "The Silent Force". Dnes už s ekolem WT točí soukolí ve velkém stylu a vše je jiné než v polovině devadesátých let či na přelomu tisíciletí. Masivní připravená kampaň, rozhovory, titulní stránky, vzápětí velké turné. WT měli velice těžký úkol jak obstát pod tlakem různých očekávání. Jak svůj styl dále vyvíjet a vylepšovat, ale zároveň neztratit nic z toho, co mají jejich posluchači rádi. Jejich dnešní zvuk a produkce zní moderněji, náznaky posunu jsou v něktwých skladbách patrnější, jinde méně, ale celkově jde o velice kvalitní album plné pocitů, atmosféry, romantických nádherně vyklenutých melodií. K tomu osmdesátičlenný moskevský orchestr a především nezaměnitelný hlas zpěvačky Sharon del Adel, jejíž výkon žádného jejího fanouška ani tentokrát nezklame. WT měli náročný úkol, ale obstáli se ctí. Jejich další významná role je v tom, že zpřístupňují metalovou muziku velice širokým vrstvám fanoušků, kteřís e skrz ně mohou dostat i k dalším, posluchačsky řekněme náročnějším deskám a kapelám.

WITHIN TEMPTATION spojují své jméno s organizacemi jako Greenpeace či Amnesty International ( jejíž logo je dokonce i na jejich obalu! ) což může významně napomoci propagaci jejich myšlenek a zájmu lidí a o činnost humanitárních či humanistických sdružení, o ekologické problémy či problematiku lidských práv.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Idiote!

(Kanna, 10. 7. 2008 21:28)

Pokud nejsi jeho fanouškem tak sem nelez...ty stránky navíc nejsou jen o HP...a mimochodem když chceš nadávat na harryho tak to alespoň piš pod článek kde je to aktuální:D...bože...napsal si to pod withiny..chudáci fákt...pro tvou informaci...within temptation je hudební skupina a s harrym nemá nic společnýho...ale nechci bejt hnusná!

harry

(lili, 21. 4. 2008 20:19)

fuuuuuuuuuuuuuuujjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjfujfujfujjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj
nejsem fanouskem harryho